E bujshme në Kupën e Kombeve të Afrikës, shënon me dorë dhe arbitri e jep!

Ndeshja mes Gambias dhe Kamerunit dha shumë emocione dhe të papritura. Ndeshja vendimtare për kualifikimin në fazën eliminatore të Kupës së Kombeve të Afrikës përfundoi me fitoren 3-2 të kombëtares së Anguissa. Një rikthim i çmendur, me Kamerunin e eliminuar nga kompeticioni deri në minutën e 85-të, me autogolin e Gomez dhe golin e Ëooh, duke përmbysur gjithçka, duke siguruar kualifikimin për në fazën e 16-shes. Në minutën e 93-të, megjithatë, pati një gol të bujshëm nga Sanneh, i cili më vonë u anulua, i cili është ende i diskutueshëm.

Sanneh shënoi golin e 3-3 për Gambian në minutën e 93-të, duke shkaktuar një festë të egër teksa Kameruni protestoi kundër arbitrit. Në përsëritje duket qartë veprimi i lojtarit, i cili shënoi me dorë. Goli, i ngjashëm me të famshmin ‘Mano de dios’ të Maradonës, u konsiderua i rregullt fillimisht nga arbitri, i cili nuk e pa veprimin e lojtarit që dërgoi topin në rrjetë. Një gol shumë i rëndë, që do ta eliminonte Kamerunin nga Kupa e Kombeve të Afrikës. Fatmirësisht, ndërhyrja e VAR-it e anuloi menjëherë golin, me një kontroll jashtëzakonisht të gjatë, pavarësisht gjestit të qartë të lojtarit.