Egjipti në çerekfinale si i pari i klasës, Spanja e dyta

Në ndeshjet e zhvilluara në orën 15:00, të vlefshme për turin e tretë të grupit C sot, një surprizë e madhe dhe një barazim ishin rezultatet përfundimtare. Dy golat në pjesën e dytë nga Rafael Núñez (51′) dhe Odilov (58′) e transformuan ndeshjen e tretë midis Republikës Domenikane dhe Uzbekistanit në barazim (1-1), duke i lënë jashtë lojërave Olimpike të dyja skuadrat nën 23 vjeç. Vlen të përmendet paraqitja e fundit e Shomurodov në konkurs.

Kalojnë Spanja dhe Egjipti, të cilët gjithashtu u përplasën mes tyre. Spanjollët kishin siguruar më parë kalimin në çerekfinale, por është zyrtar edhe parakalimi i faraonëve që triumfuan në përplasjen direkte dhe morën kryesimin e renditjes në grup.

Një gol në secilën pjesë nga Adel, në minutat e 40-të dhe të 62-të, më pas një gol nga Samu Omorodion (sulmues në pronësi të Atlético Madrid që u vu në shënjestër të disa emrave të mëdhenj evropianë) për rezultatin përfundimtar 2-1.