Gakpo show dhe dopio Malen: Holanda fluturon në çerekfinale, Rumania eliminohet

Holanda mposht Rumaninë 3-0 në ndeshjen e parafundit të fazës së 16-shes të Euro 2024 dhe shkon në çerekfinale, ku do të përballet me Turqinë. Ndeshja në Mynih u zhbllokua nga një blic nga Gakpo në minutën e 20-të.

Sulmues i Liverpool-it, në fund të një ndeshje të dominuar nga portokallinjtë, asistoi për Malen për golin që mbylli ndeshjen (83′ ). Malen përsëri, në rikuperim të plotë, realizon në kundërsulm për të firmosur për 3-0.

Të besuarit e Koeman ecin përpara, skuadra e Iordanescu thotë lamtumirë, në fund të një ndeshjeje vërtet për tu harruar.

Mbyllet sfida

90’+3 – Gol i Donyell Malen! Kundërsulm vdekjeprurës i Holandës që e pa Donyell Malen si protagonist absolut: rrëmben topin nga gjysma e fushës, e vendos në të djathtë dhe finalizon në shtyllën e afërt!

83’ – Sulmet e vazhdueshme të holandezëve shpërblehen me një tjetër gol. Është Donyell Malen që ka firmosur për 2-0.

77’ – Presion i përfaqësueses holandeze, në kërkim të golit të sigurisë, por finalizimi është larg pritshmërive.

63′ – Gakpo edhe njëherë në finalizim, por goli është anuluar për një pozicion jashtë loje pas ndërhyrjes së VAR.

54′ – Mundësi për Memphis Depay! Topi kalon pas një devijimi në këmbët e Depay, i cili gjuan drejt portës, por Andrei Ratiu devijon në momentin e fundit.

50′ – Sulm nga Reijnders që arrin të sjellë topin në afërsi të zonës së penalltisë së kundërshtarit, përfundimi i tij devijohet nga mbrojtja rumune. Holandezët pretendojnë për një 11-metërsh, por nuk është i këtij mendimi gjyqtari, Felix Zwayer.

48′ – Fillimi agresiv i Rumanisë, Holanda e ka më të vështirë të çojë topin përpara.

Nis pjesa e dytë

Mbyllet pjesa e parë

41′ – Holanda për momentin është e këndshme me një seri pasimesh të shpejta në gjysmën e fushës së kundërshtarit: në veçanti, është në krahun e djathtë që ai arrin të gjejë më shumë hapësirë.

31′ – Holanda, përsëri e rrezikshme! Nëpërmjet pasimit për Dumfries gjen hapësirë në të djathtë dhe tenton për tek Depay, Dragusin devijon me kujdes në këndore.

27′ – Mundësi për Stefan de Vrij! Goditja e tij me kokë përfundoi në pjesën e jashtme të rrjetës!

24′ – Përgjigjet Rumania, një veprim i shpejtë që zhvillohet nga e djathta në të majtë në thellësi: Stanciu për Dennis Man, përfundimi i të cilit, megjithatë, ngec.

20’ – Zhbllokohet sfida, është Gakpo që ka mposhtur portierin Nita me një të djathtë të saktë

15′ – Goditje nga distanca nga Dennis Man, mjaft e rrezikshme, por jo në kuadrat.

8′ – Shpërthim i Rumanisë: Pasimi i Ianis Hagi-t te Dragus (i cili u kthye në fushë me një fashë të dukshme në kokë) i cili megjithatë u ndalua nga Aké.

6′ – Xavi Simons gjen një goditje nga distanca, bllokohet pa problem nga portieri i i Rumanisë.

3′ – Përplasja në zonën holandeze mes Dumfries që padashje godet Hagi në fytyrë, loja ndalet.

1’ – Nis sfida, topi i parë u takon holandezëve

Në Mynih, Rumania e Holanda përballen për një biletë për fazën çerekfinale, ku i pret fituesi i Turqi-Austri

RUMANI-HOLANDË

Rumani(4-1-4-1): Nita; Ratiu, Dragusin, Burca, Mogos; M. Marin; Man, R. Marin, Stanciu, Hagi; Dragus. Trajner: Iordanescu

Holandë(4-3-3): Verbruggen; Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké; Reijnders, Schouten, Simons; Bergëijn, Depay, Gakpo. Trajner: Koeman