Italia U17, kampione e Evropës për herë të parë

Italia është kampione e Evropës për herë të parë në kategorinë nën 17 vjeç. Në finalen e turneut të zhvilluar në Qipro, që erdhi për shikuesit në ekranin e RTSH, djemtë e Favo mundën 3-0 Portugalinë. Protagonist i mbrëmjes ishte lojtari i Milanit, Francesco Camarda, i cili pas golit të Coletta-s në minutën e 7-të, shënoi një dygolësh, duke konfirmuar qëndrueshmërinë e tij përballë portierit. Momenti i 2-0 ishte i jashtëzakonshëm, i arritur pasi la në vend dy mbrojtës portugez.

Imazhi i finales dhe i turneut të bujshëm të luajtur nga Italia e Favo-s sigurisht që ka fytyrën e Francesco Camarda, debutuesi më i ri në historinë e Serisë A, por arritja e të kaltërve është rezultat i meritës kolektive të shfaqur edhe në aktin final ndaj Portugalisë.

3-0 është një rezultat i papritur, por ilustron plotësisht një finale të luajtur në mënyrë shumë bindëse që në fillim, duke dominuar ndeshjen dhe duke thyer bllokimin që në minutën e shtatë me Federico Coletta. Menjëherë pas kësaj nisi shfaqja e Camarda-s, duke shënuar fillimisht 2-0 duke u nisur nga e majta dhe duke dribluar dy mbrojtësit kundërshtarë, më pas në pjesën e dytë ai kompletoi dopietën personale me gjakftohtësi përballë portierit të Portugelisë.

Për Italinë, fitimi i titullit U-17 është një risi dhe triumfi arriti në finalen e katërt pas atyre të humbura në 2013, 2018 dhe 2019. Një rrugë e qartë pa humbje: fitore në grup kundër Polonisë, Sllovakisë dhe Suedisë, më pas ndeshja e fituar me penallti kundër Anglisë në çerekfinale dhe 1-0 kundër Danimarkës në gjysmëfinale.