Magjia e Bellingham dhe Kane, Anglia befason Sllovakinë

Në Gelsenkirchen në fazën e 16-shes të Euro 2024, Anglia mposhti Sllovakinë 2-1 dhe arriti në çerekfinale ku do të përballet me Zvicrën.

Nënkampionët e Evropës panë fantazma për një kohë të gjatë, duke e parë veten të eliminuar(për shkak të golit të Schranz në minutën e 25-të të pjesës së parë) deri në limite: në minutën e 95-të Bellingham shpëtoi Southgate me një goditje mahnitëse.

Në minutën e parë të pjesës së parë të shtesës, Kane firmosi parakalimin dhe kualifikimin me një gjuajtje me kokë.

Në pjesën e dytë, një gol i Fodenit u anulua nga VAR për shkak të pozicionit jashtë loje, ndërsa Rice goditi shtyllën.

Mbyllet sfida, Anglia fiton 2-1 përballë Sllovakisë dhe kualifikohet në çerekfinale

117′ – Goditja e Róbert Bozeník nga një kënd shumë i ngushtë: rrjetë e jashtme.

105′ – Fillon pjesa e dytë shtesë! Topi i luajtur nga Sllovakia.

105’+1- Fundi i shtesës së parë: 2-1 për Anglinë.

98′ – Tani Anglia nuk është më me nxitim për të sulmuar, prandaj Sllovakia përpiqet të fitojë topin.

97′ – Harry Kane shënoi sot golin e 65-të për kombëtaren e Anglisë.

96′ – Dy goditjet e para të Anglisë në portë kanë rezultuar deri më tani në dy gola.

91′ – GOL! Angli-Sllovaki 2-1! Goli i Harry Kane! Një moment ndryshon plotësisht inercinë e lojës! Një gjuajtje nga distanca ndalet nga Ivan Toney. Harry Kane përfiton dhe shënon!

91′ – Fillon përsëri! Topi i parë i prekur nga Anglia.

Pikërisht në minutën e fundit vjen magjia: Bellingham vendos gjithçka në ekuilibër dhe zgjat një ndeshje që dukej se kishte një fund tashmë të shkruar. Anglia është ende në këmbë dhe dy skuadrat kanë ende 30 minuta (plus llotarinë e mundshme të penalltive) në dispozicion.

90’+7 – Fundi i pjesës së dytë! 1-1: shkojmë në kohën shtesë!

90’+5′ – GOL! Angli-Sllovaki 1-1! Goli i Jude Bellingham! Në frymën e fundit! Goditje e bukur e talentit anglez: gjithçka është në ekuilibër!

81′ – DECLAN RICE! Gjuajtje e shkëlqyer nga jashtë zonës nga mesfushori i Anglisë, topi ndalet në shtyllë!

78′ – KANE! Shansi për Anglinë me një top të vdekur, goditja me kokë shkon pak jashtë!

69’ – Presion i përfaqësueses angleze në zonën e sllovakëve, në kërkim të golit të barazimit, por finalizimi nuk është i duhuri.

50′ – Pasim i shkëlqyer në të majtë për Trippier, i cili fut topin në zonë për Phil Foden që shënon lehtësisht nga qendra e zonës së rreptësisë! Pas një kontrolli, megjithatë, arbitri ndalon gjithçka, ishte pozicion jashtë loje.

Nis pjesa e dytë në Arena AufSchalke(Gelsenkirchen), me anglezët në kërkim të golit të barazimit

Pjesa e parë është mbyllur me Anglinë në sulm, përpjekje dëshpëruese për të arritur te goli i barazimit, por sllovakët kanë rezistuar dhe kanë shkuar në dhomat e zhveshjes me avantazhin e një goli, të shënuar nga Schranz 25′

44′ – Pavarësisht frazave të gjata të skuadrës së Southgate, Harry Kane ka prekur vetëm nëntë topa deri më tani, më pak se një e treta e çdo lojtari tjetër anglez.

42′ – Foden kërkon Trippier në thellësi, gjuajtja është e paarritshme.

35′ – Zotërimi i topit nga ana e Anglisë aktualisht është mbi 70%, por Sllovakia ka pasur të vetmen goditje në portë.

34′ – Anglia përpiqet të reagojë, por ende është e pasaktë, ka mungesë intensiteti në manovrim.

25′ – GOL! Angli-Sllovaki 0-1! Goli i Ivan Schranz! Topi i gjatë në kërkim të David Strelec, i cili punon me topin, duke e mbajtur aq sa duhet për të shërbyer për Schranz, i cili përshtatet në mënyrë të përsosur dhe mposht Pickford.

23′- Kane! Anglia e rrezikshme pas një faze të gjatë sulmuese. Trippier kroson nga e majta dhe sulmuesi i Bayern shfaqet i rrezikshëm me një gjuajtje me kokë.

20′ – Pavarësisht zotërimit të topit nga ana e Anglisë, është Sllovakia ajo që duket më e rrezikshme sa herë që e ka topin në këmbë.

13’ – Haraslin! Një tjetër sulm i shpejtë nga Sllovakia, ish-anësori i Sassuolos arrin në zonën e penalltisë së kundërshtarit me topin në këmbë, por gjuajtja e tij devijohet nga Guéhi, më pas Trippier e largon.

11’ – Anglia kërkon të hedhë vështrimin nga porta kundërshtare, pas një serie sulmesh të shpejta nga Sllovakia.

5’ – Menjëherë një kundërsulm sllovak, Hancko, nga distanca, provon mes një gjuajtje dhe një krosimi të ulët nga e majta, që përfundon paksa jashtë.

1’ – Sllovakët luajnë të parët topin

Në Gelsenkirchen, Anglia kërkon të rifitojë shkëlqimin e saj pas dy ndeshjeve të fundit nën standarde. Skuadra e Southgate përballet me Sllovakinë. Për anglezët, Mainoo nga minuta e parw pranë Rice. Calzona zgjedh Strelec si mesfushor sulmues.

ANGLI-SLLOVAKI

Anglia(4-2-3-1): Pickford; Walker, Stones, Guehi, Trippier; Rice, Mainoo; Saka, Bellingham, Foden; Kane. Trajner. Southgate

Sllovakia (4-3-3): Dubravka; Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko; Kucka, Lobotka, Duda; Schranz, Strelec, Haraslin. Trajner: Calzona