Maradona, tabu për Napolin: pas 12 humbjeve Union barazon

napoli

napoli

Në ditën e katërt të Champions League, Napoli nuk shkoi përtej barazimit 1-1 në shtëpi ndaj Union Berlin. Një ndeshje e dominuar praktikisht nga fillimi në fund nga napolitanët, të cilët megjithatë nuk arritën të merrnin tri pikët. Të kaltërit kaluan në epërsi me Politanon në minutën e 39-të, më pas në fillim të pjesës së dytë goditja u realizua nga Fofana (52′).

Në pjesën e parë, skuadra e Garcias mbajti shumë topin, duke u përpjekur të ndërtonte aksione të shumta sulmuese (duke përfshirë një shtyllë të goditur nga Natan). Në gjysmë ore skuadra vendase doli nga bllokimi, por goli i shënuar nga Anguissa u anulua pas një kontrolli të VAR. Në minutën e 39-të vjen 1-0 me firmën e Politanos.

Në pjesën e dytë, napolitanët bënë presion të fortë për golin e dytë, por ishin miqtë ata që shënuan në mënyrë sensacionale: në minutën e 52-të, një kundërsulm i nisur nga Rousillon dhe një goditje fituese nga Fofana. Pas golit 1-1, Unioni gjeti më shumë guxim, por Napoli ishte i rrezikshëm në çdo kundërsulm me Kvaratskhelia dhe Politano.

Përfundon në barazim, me Napolin që merr 7 pikë në grup. Pika e parë  për Union Berlin, i cili rikthehet (në gjysmë të rrugës) pas një serie prej dymbëdhjetë humbjesh radhazi mes Bundesligës dhe Ligës së Kampionëve.