Olimpiada, e pabesueshme ajo që ndodh në Argjentinë-Marok

Jo, nuk e kemi parë kurrë më parë këtë. Dhe ndodh në Lojërat Olimpike. Gjithçka ndodh në Argjentinë-Marok. Në limite të sfidës marokenët ishin në avantazh 2-1 falë një dopiete të Rrahimit (Giuliano Simeone shënoi për Argjentinën). Arbitri dha 15 minuta shtesë dhe në minutën e 106-të, Albiceleste gjejnë golin e pabesueshëm të barazimit me Medina.

Një gol që tërboi mbështetësit e marokenëve, të cilët filluan të hedhin sende, bomba tymuese, madje edhe një fishekzjarr. Rreth tridhjetë prej tyre pushtuan gjithashtu fushën. Dhe drejtuesi i ndeshjes vendosi më pas të pezullojë ndeshjen.

Megjithatë, me kërkesë të VAR-it, goli i Medina është që të rishikohet për dyshime për pozicion jashtë loje. Skuadrat kthehen në dhomat e zhveshjes, ndërkohë që stadiumi zbrazet në Saint-Etienne, duke menduar se ndeshja kishte përfunduar në barazim 2-2. Mirëpo, nuk është kështu, pasi pas gati dy orësh arbitri i detyron lojtarët të kthehen në fushë dhe shkon në monitor për të rishikuar aksionin e golit. Në këto dy orë tashmë kishin dalë pamje zyrtare: ai ishte jashtë loje.

Bilbili konfirmon vendimin: Amione në pozicion jashtë loje, anulohet goli i Medina, duke lënë rezultatin 2-1 për Marokun. Më pas nis loja, praktikisht dy orë më vonë, për tre minuta të tjera. Argjentina nuk arrin të bëjë një mrekulli, Maroku mban epërsinë 2-1 dhe fiton. Por episodi është i bujshëm.