Penallti dhe polemika, Mancini dorëzohet

Kupa e parë aziatike e Roberto Mancinit përfundon në raundin e 16-shes. Arabia Saudite u mund nga Koreja e Jugut e trajnerit Klinsmann, e cila barazoi ndeshjen në minutën e 99-të dhe fitoi me penallti 5-3. Finale plot tension, me largimin nga fusha të ish-trajnerit të Italisë para goditjes së fundit në shenjë proteste ndaj arbitrave. Sipas skuadrës arabe, penalltia e humbur nga Al Najei duhej të ishte përsëritur.

Koretë nuk janë të mira për futbollin italian. Roberto Mancini e përjeton edhe vetë: Arabia Saudite e ish-trajnerit të Italisë eliminohet nga Koreja e Jugut në fazën e 16-shes të Kupës së Azisë që po zhvillohet në Katar. Duke udhëhequr për të gjithë pjesën e dytë me një gol në minutën e 46-të të Radifit, Arabia u befasua në minutën e 99-të nga Cho Gue-Sung.

Pas kohës shtesë, ndeshja u vendos me penallti nga gabimet e Al Najei dhe Ghareeb, ndërsa katër gjuajtësit koreanë ishin të gjithë të përsosur, duke përfshirë sulmuesin e Tottenham, Son dhe sulmuesin e Ëolverhampton, Hëang Hee-chan, autor i penalltisë vendimtare. Koreja e Jugut tani do të përballet me Australinë, ndërsa Roberto Mancini përfundoi turneun e tij të parë si trajner i Arabisë Saudite në një mënyrë zhgënjyese.

Debati për penalltitë – Ish-trajneri i Interit dhe City-t u largua nga fusha para penalltisë vendimtare të Koresë, në shenjë proteste të hapur ndaj ekipit të arbitrave për një gabim gjykimi në gjuajtjen e mëparshme të Al Najeit. Sipas Mancinit dhe gjithë pankinës së Arabisë Saudite, penalltia e humbur duhet të ishte përsëritur sepse portieri Hyeon-Ëoo Jo kishte lëvizur i pari, duke hequr të dyja këmbët nga vija e portës.

Kështu lidhja e dashurisë dhe urrejtjes së Mancinit me penalltitë vazhdon: pas fitoreve në Kampionatin Evropian kundër Spanjës dhe Anglisë dhe atyre fatale të Jorginho ndaj Zvicrës, kanë ardhur edhe ato të kontestuara në Arabi-Kore. Pak më shumë se një vit pas Kupës së Botës, Mancio më në fund mbërriti për të luajtur në Katar. I cili u vërtetua, megjithatë, ende i mallkuar.