Sllovakia kualifikohet, Portugalia nuk toleron

Portugalia

Portugalia

Sllovakia ka arritur të sigurojë një biletë për në “Gjermani 2024” pas fitores 4-2 të arritur përballë Islandës. Gjithsesi, fillimi nuk ishte I lehtë për sllovakët të cilët pësuan gol në minutën e 17-të nga Oskarsson, por pas 13 minutash vendosën barazpeshën me anë të Kucka-s. Sllovakia e zhvendosi inercinë e ndeshjes në anën e saj dhe në minutën e 36-të përfundoi rikthimin me penalltinë e fituar dhe shndërruar në gol nga Duda. Në pjesën e dytë, Harslin realizoi një dopietë në hapësirën e tetë minutave (47′ dhe 55′), me dy aksione personale. Islanda ngushtoi diferencën në minutën e 74-të me Gudjohnsen, por nuk mjafton. Sllovakia fiton dhe kualifikohet në Euro 2024.

Prandaj Luksemburgu nuk mund të bëjë më asgjë, i cili mposhti Bosnjën 4-1. Në minutën e 6-të golin e hapjes e shënoi Olesen, më pas në gjysmë ore i zakonshmi Gerson Rodrigues dyfishoi epërsinë me penallti. Në minutën e 55-të ekipi i Holtz-it e mbylli efektivisht ndeshjen, falë autogolit të Mujakic. Gojkovic shkurtoi epërsinë në minutën e 93-të, kur ishte tepër vonë, dhe boshnjakët gjithashtu pësojnë 4-1 në minutën e 95-të me një dygolësh të Rodrigues.

Portugalia gjithashtu vazhdon të fitojë, duke mbetur e bllokuar për një pjesë loje dhe më pas duke mundur Lihtenshtejnin 2-0. Cristiano Ronaldo e thyen bllokimin në minutën e 46-të me një goditje të bukur diagonale nga e majta, më pas Cancelo dyfishon epërsinë nëntë minuta më vonë. 2-0, rezultati final. Portugalia tashmë e kualifikuar dhe e sigurt për vendin e parë (27 pikë), Sllovakia përfundon e dyta me 19 pikë. Vendi i tretë për Luksemburgun (14 pikë), pastaj Islandën (10 pikë), Bosnjën (9 pikë) dhe Lihtenshtjen (0 pikë).